ESKİŞEHİR’DEN İKİ İSME SUÇ DUYURUSU:

ESKİŞEHİR’DEN İKİ İSME SUÇ DUYURUSU:
16 Kasım 2021 tarihinde eklendi, 1.060 kez okundu.
Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

 

1 2 3 4

Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Derneği, Alevi Köy Dernekleri Platformu olarak, Alevi toplumuna yönelik nefret ve ayrımcılık söylemlerinde bulunan İlahiyatçı Prof. Dr. Hayrettin Karaman ve Köşe Yazarı Hüseyin Besli’ye suç duyurusunda bulunuldu ve akabinde Eskişehir Adalet Sarayı önünde Basın açıklaması yapıldı.

BASIN AÇIKLAMASI

Uyma cahile anlamaz laftan,

Ders bile almaz yaptığı gaftan,

Her iftirayı atar düşmemek için çaptan,

Onlar anlamaz sıkılıp utanmaktan

 

Bir düşünün ki eline kalbine götürüp her dua edişinden sonra ‘’Allah Allah’’ diye mühürleyen bir kesim, nasıl bir gaflettir ki ‘’İslam’’ olmamakla ve ‘’Yalan’’ ile suçlanır. Üstelik bu yapılırken ‘’ Bezm-i Elest’’ işaret edilir. Aklımızla dalga geçilmesine dilimiz döndüğünce cevap vermeye çalışıyoruz. Fakat inancımıza ve topyekûn hepimize yapılan bu saldırıya kayıtsız kalmamız mümkün değildir.

Geçtiğimiz günlerde ‘’…Alevilere ait olup İslam ile bağdaşması mümkün olmayan inançlara ve uygulamaları muhafaza ediyorsa o genç ile Sünni bir kız evlenemez.’’ Diyerek Alevi inancına mensup erkekleri işaret eden İlahiyat Profesörü Hayrettin Karaman’ı bu ayrıştırıcı üslubu için kınıyoruz. Bu ve benzeri tavırları reddediyoruz.

Yine ‘’ Yalan söylemek ta bezm-i elestten beri insanoğlu ile beraber yürüyen bir olgudur.’’ diye cümlesine başlayan, bir siyasi lideri eleştirmek için şeytandan dem vurup tüm Alevilere iftira atan Hüseyin Besli’ yi Alevileri ‘’çifte kavrulmuş yalancı’’ sıfatına bürümesine; “Ta bezm- i elest’ den bu güne çifte kavurarak değil, özümüzü binlerce kez yoğurarak getirdiğimiz edep, hoşgörü, ilim, irfan ve benzeri tüm olgular hürmetine karşılık vermeyi düşünmüyor, sözü hiç bozmadan kaynağına iade ediyoruz…

Bu tür ayrıştırıcı, ötekileştirişi söylem ve eylemlerin çağımıza ve insanlığa yakıştığını nasıl kabul edebiliriz? İnanca ve topluma yapılan saldırılar, karşısında hep dik duracağız.

Hacı Bektaş-i Veli’nin  yetmiş iki milleti bir gören ve  her millete yönlendirdiği ‘’ Sevgi, muhabbet kaynar yanan ocağımızda’’ sözüyle tüm toplumu birlik ve beraberliğe davet ediyoruz. Yunus Emre’nin ‘’ Gelin  canlar bir olalım’’ sözüyle selamlıyoruz.

Sesiniz duyguludur yüreğiniz zalim

Tonlamanız çok hoştur keyifli halin

Bilgili görülen ey cahil alim!!

Biat edip kenardan saraya sızan!!

Sizden ne PROF olur nede İMAM!!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git