21 Aralık Maraş Katliamı

21 Aralık Maraş Katliamı
13 Ocak 2020 tarihinde eklendi, 7.573 kez okundu.
Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

IMG_7887 IMG_7888

İçinde bulunduğumuz günler Maraş Katliamının 41. Yıldönümü.

1978’de 19-26 Aralık günleri arasında tam 7 gün boyunca Maraş ilimizdeki Alevi-Bektaşi toplumuna sistemli olarak katliam yapılmıştır.

  1. günün sonunda geriye kalan ise; 150 canımızın yitirilmesi, 200’den fazla ev, 100 işyerinin yakılması, 1000’den fazla yaralı ve Maraş ilinde kaybedilen dostluk-kardeşlik ortamıdır.

O güne kadar Maraş’ta hiçbir sorunu olmayan Alevi-Sünni toplumu şer  odaklarının gayreti ile kavga ortamına itilmiştir. Sonuç  olarak da bize yitirdiğimiz Canlar ve unutulmaz acılar kalmıştır.

İktidarlar, Maraş’taki  katliamdan ders almış olsalardı, Çorum, Sivas, Gazi Katliamları yaşanmamış olacaktı. Yüreğimizdeki acısı ilk günkü kadar taze olan bu katliamlardan bir çoğunun katili de ne yazık ki bulunamamıştır. Bizler bu yaşanan büyük acıları her yıl anmaya devam edeceğiz.

Ülkemiz içindeki farklı kültürleri ötekileştirmek yerine zenginleştirmek olarak kabul edebilsek ve yaşanan  acıları toplum olarak kendi acımız olarak görebilsek terör örgütlerinin ilk aklına gelen provokasyon aracı mezhepsel olmayacaktır.

Geçtiğimiz günlerde İzmir  Gaziemir’de Alevi canlarımızın evlerini işaretleyerek aynı acıları yaşatmak isteyen insanları üzülerek gördük. Bu yeni bir katliam çalışması veya sadece bir provokasyon olabilir. Amaç ne olursa olsun yapılan suçtur ve bir an önce suçluların yakalanıp hak ettikleri cezayı almalarını bekliyoruz.

İçinde bulunduğumuz zor günler birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan günlerdir. Yakın zamana kadar barış ortamı yaşayan komşumuz Suriye’nin bugünkü durumunu hepimiz görüyoruz. Ortadoğu’yu tekrar şekillendirmek isteyen dış devletlerin aklına ilk gelen şey de yine mezhep savaşları olmaktadır.

Bugün; hem kendi tarihimizdeki acıları unutmayarak, hem de çevremizdeki ülkelerin içinde bulunduğu durumları iyi analiz ederek birlik ve beraberliğimize her zamankinden daha fazla sahip çıkmamız gereken gündür.

Yitirdiğimiz tüm Canları bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git