Tarihçemiz

Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

ESKİŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI TARİHÇESİ

Hacı Bektaş Veli Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği olarak; Eskişehir de 1991 yılında,insanlar arasında sevgi,barış,hoşgörü ve dostluk ortamının gelişmesine,toplumsal huzurun korunmasına,Ulusal birliğin güçlenmesine katkı sağlamak amaçlı kurulmuştur.

Bu noktadan hareket ederek 25 Mayıs 1995 yılında çevreye ve topluma daha geniş ve çok yönlü hizmet vermek düşüncesiyle kısa adı HABEV olan ESKİŞEHİR-HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI kurulmuştur.

Vakıf geçmişten günümüze çeşitli uygarlıklara beşiklik etmiş, doğu ve batı kültürleri arasında bir köprü görmüş ve halen zengin Bir tarihi mirası bağrında saklaya ANADOLU’ da:Türk Kültürünün gelişip kökleşmesinde ve yayılmasında büyük emeği geçmiş HACI BEKTAŞ Veli’nin

  • Yaşamını, kişiliğini ve çalışmalarını,
  • Öğretisini, Dünya görüşünü ve değer yargılarını,
  • Kültürünü, düşünce birikimini, öğelerini ve töresini yurt çapında ve genelinde yararlı sonuçlar verecek şekilde tanıtmak amaçlıdır.

Vakıf binamızın temeli 20 Nisan 1996 tarihinde görkemli bir törenle ve büyük bir katılımla atılmıştır.Törene o gün görevde olan üç bakanın yanında Eskişehir Valisi,Büyükşehir  Belediye Başkanı, çok sayıda milletvekili ve kalabalık bir bir protokol topluluğu ile geniş bir halk kesimi katılmıştır.

800 m2 oturum alanı olan toplam 3200 m² kapalı alanı bulunan  4 katlı Vakıf binamız 16 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak 14 eylül 1997 tarihinde de dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL tarafından hizmete açılmıştır.

 Açılış töreni  dönemin Kültür Bakanı Sayın İSTEMİHAN TALAY, Devlet Bakanı Sayın HASAN GEMİCİ başta olmak üzere Yine dönemin Valisi Sayın ALİ FUAT GÜVEN, Demokrat Türkiye Partisi Genel Başkanı Sayın HÜSAMETTİN CİNDORUK, çok sayıda Parlamenter, Dönemin ESKİŞEHİR Belediye Başkanı Sayın AYDIN ARAT,Sn. Yıldırım AKTUNA Odun pazarı Belediyesi Başkanı Sn. AYHAN BOYER ve Tepe başı Belediyesi Başkanı Sn .ORHAN SOYDAŞ ve kalabalık bir Halk topluluğunun katılımıyla gerçekleşmiştir.

04 Mayıs 1998 yılında VAKIF bünyesinde bulunan Eskişehir İl Sağlık Müd.ne bağlı 14 nolu sağlık ocağı ve Ali ÇETİNKAYA spor tesislerinin açılışını da yine dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL tarafında yapılmıştır.

Şu an Vakfımızın 1 Spor kompleksi ve 2 halı saha tesisi mevcuttur.

Vakıf Binamızda cemevimiz de bulunmaktadır.Cem Hak Muhammet Ali yolunda ibadetimiz olan Hakkın hakikati,Görsel hazinenin sırrına ermeyi,negatif girip pozitif. çıkmanın,paylaşımın,muhabbetin aşkın,arınmanın, rızalığın, allaha teslim olmanın yeridir.

Vakfımız, Toplumsal yaşayışın çeşitli gereksinimlerini karşılayacak biçimde inşa edilmiştir. Kurban kesim yeri, yemekhane, mutfak, morg-gasil hane, toplantı salonu,düğün salonu,eczanesi,bay kuaförü, ile halka hizmet vermektedir.

Vakfımız Eğitim, Sağlık ve çeşitli kültürel konularda Kamu Kuruluşlarıyla işbirliği halinde ve kendi olanaklar doğrultusunda  faaliyet göstermektedir.

  • OKUMA YAZMA KURSLARI
  • BAĞLAMA KURSU
  • İLK VE ORTA ÖĞRETİM DERSLERİ KURSU
  • SEMAH KURSLARI
  • ALEVİLİK ÖĞRETİSİ DERSLERİ VERİLMEKTEDİR

Vakfımız Her yıl Başarılı Üniversite öğrencisine Burs vermekte Eğitime %100 destek proje kapsamında Okulların açılışında 7 İlköğretim 1 Liseden yardıma muhtaç çocuklara okul kıyafeti,ayakkabı,kırtasiye yardımında bulunmaktadır.

Kadın Kollarımız ve Gençlik Kollarımız sürekli aktif etkinlikler düzenlemekte Huzur Evleri, Çocuk Esirgeme Evine ziyaretler ve  Her yıl düzenli olarak Kadınlar Günü, Anneler Günü etkinlikleri ni  gerçekleştirmektedirler

Vakfımız Yüce Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin “72 MİLLETE AYNI CAN GÖZÜYLE BAKMAK” anlayışından hareket ederek insanlar arasında: kardeşliği, dostluğu, insan sevgisini,hoş görüyü sağlamak için her yıl toplantılar,cemler,muharrem sohbetleri , Panel  “SEVGİ SELİ ADI  ALTINDA’’ Aşure Yemeği  düzenleyerek Eskişehir halkını bir araya getirmekteyiz.

Vakfımızın kuruluşundan bu güne uzun bir yol kat ettik. Bu zaman zarfında birlik beraberliği benimseyen, kuruluş amaçlarımıza göre hareket eden,  maddi-manevi emeği geçen başta kurucu üyelerimiz ve bütün üyelerimize,bu süreçte görev alan her dönemin yönetim kuruluna, Daima yanımızda olan ilgi ve yardımlarını esirgemeyen her dönemin belediye başkanlarına, en ufak bir katkısı olan herkese ve Eskişehir halkına sonsuz saygılarımızla beraber TEŞEKKÜRLERİMİZİ sunuyoruz.

..: ESKİŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ KÜLTÜR VAKFI YÖNETİM KURULU :..

Sayfa başına git