BASIN AÇIKLAMASI 2 ŞUBAT 2020 PAZAR

BASIN AÇIKLAMASI 2 ŞUBAT 2020 PAZAR
2 Şubat 2020 tarihinde eklendi, 74.232 kez okundu.
Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

1 2 3

BASIN AÇIKLAMASI

 

Sevgili Canlar,

Biz Alevi ve Bektaşi toplumu olarak   ‘’İNCİNSEN DE İNCİTME ‘’ felsefesini benimsemiş ve bu coğrafyanın asıl sahipleri olarak, yüzyıllardır katliama uğramış, ezilmiş, baskı görmüş ama yine de inancından ve felsefesinden vazgeçmemiş bir toplumuz.

Kanayan yaramız olan ve yıllardır adalet bulamadığımız, ülkemizin kara günü olan Sivas Katliamının azmettiricilerinden biri olan söz konusu cani, 16 Haziran 2000 tarihli mahkemede Anayasal düzeni zorla bozmaya kalkışmak suçundan idam cezasına çarptırılmıştır.

Caninin idam cezası 22 Mayıs 2005 tarihinde ise Ölüm Cezalarının kaldırılması ile kanunun 1. Ve 2. Maddeleri geçici 11. Madde gereğince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilmiştir.

Ne yazık ki kamunun adalet duygusu ve vicdanı hiçe sayılarak Cumhurbaşkanı tarafından 24 Ocak 2020 tarihinde verilen bir kararla söz konusu cani geçtiğimiz günlerde serbest bırakılmıştır.

Hapishanelerde daha mahkemeye çıkmadan birçok aydınımız canından olurken diğer taraftan binlerce mahkûm hasta, ölümle burun burunayken ve onlar için hiçbir şey yapılmazken, toplumumuzu hatta tüm insanlığı derinden etkileyen katliamı gerçekleştirmiş kişinin serbest bırakılması bizler tarafından kabul edilemez bir durumdur.

Biz Alevi toplumu ve bu ülkenin aydınlık yüzleri olarak bu kararı lanetliyoruz.  Ne insani, ne hukuki, ne de vicdani karşılığı olmayan bu kararı tanımıyoruz.

 ‘’Dün Ali’yi sevmek Alevilikse, en büyük Alevi benim ‘’ diyenlerin bugün Ali dostlarını, Ali yoldaşlarını katledenleri serbest bırakıyor olması diğer bir handikaptır.

Ve şunu bir kez daha söylüyoruz,

Ne Maraş’ı, ne Çorum’u, ne Sivas’ı unuturuz, Ne de failleriyle beraber yol yürüyüp canileri serbest bırakanları…

*Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı

*Hacı Bektaş-i Veli Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği

* Alevi Dernekler Platformu

Komite adına açıklamayı Vakıf Başkan Yard. Kamer Ali DURUR yapmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git