2 TEMMUZ SİVAS KATLİAMI BASIN AÇIKLAMASI

2 TEMMUZ SİVAS KATLİAMI BASIN AÇIKLAMASI
3 Temmuz 2024 tarihinde eklendi, 164 kez okundu.
Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

Toplumsal hafızamızda önemli bir yer tutan 1993 yılı 2 temmuz da Madımak Oteli’nde gerçekleşen katliamın yıldönümünde, kaybettiğimiz canları anmak için bir aradayız. Bu yaşanan katliam bir insanlık suçudur. Ve bu insanlık suçuyla herkesin yüzleşmesi gerekiyor. İnsanlık suçundan zaman aşımı söz konusu olamaz. Toplumsal hafızamız suçluların kim olduğunu, suç ortaklarını ve bu katliamı cezasız bırakanları unutmadı.

 

Toplumsal hafızamız “Tekbir ve Allah ü Ekber” naralarıyla ” Sivas Aziz Nesin’e mezar olacak ” , “kahrolsun laiklik ” sloganları ile yürüyenleri unutmadı. Toplumsal hafızamız Madımak otelinin önüne önceden bırakılan taşlarla camları kıran, oteli yakan canileri unutmadı. Madımak oteli yerine valilik ve çarşıdaki dükkânların güvenliğinin sağlanması dışında hiçbir tedbir almayan güvenlik güçlerini ve madımak oteli önünde askerlerin geri çekilmesi talimatları verenleri unutmadı. Gazete manşetlerinde “Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz” başlıkları atan ve “Müslüman kamuoyuna” adında dağıtılan bildirileri organize edenleri unutmadı.

 

Sivas’ta katledilen canlarımız yazdıkları kitaplarla, şiirleriyle, çektikleri fotoğraflarla, çizimleriyle, tiyatro oyunlarıyla, besteledikleri ve söyledikleri türkülerle toplumu ve insanlığı daha iyi bir noktaya taşımayı arzulamışlardı.

 

Bilsinler ki Muhlis Akarsu, Nesimi çimen, Hasret Gültekin türküleriyle yaşıyor. Bizler yüzyıllardır baskıya ve zulme karşı türkülerimizle, şiirlerimizle çoğalmaya devam ediyoruz. Sivas’ta semah dönen canlarımızı bizden kopardılar. Bilsinler ki bütün evren semah döner. Yaseminlerde açacak Menekşeler de. Şiirlerle anacağız Metin Altıok ve Behçet Aysan’ı. Karikatürleriyle Asaf Koçak ‘ı.  Erdal Ayrancı, Metin Atay, İnci Türk, Muhammer Çiçek ‘i belgeselle, fotoğrafla, tiyatro oyunlarıyla anacağız. Hollanda’ dan Sivas’a gelen Carina Thuijs hep aramızda yaşayacak. Menekşe ve Koray Kaya kardeşler hep çocuk kalacaklar.

 

1993 temmuzun ikisinde yaşanan katliamda sonsuzluğa uğurladığımız canları unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.

 

Saraylar saltanatlar çöker

Kan susar bir gün

Zulüm biter

Menekşeler de açar üstümüzde

Leylaklar da güler

Bugünlerden geriye

Bir yarına gidenler kalır

Bir de yarınlar için direnenler…

 

 

 

 

HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI,

HACI BEKTAŞ VELİ KÜLTÜR VE SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ,

ESKİŞEHİR EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU adına

Basın açıklamasını sunan Vakıf Başkanı KAMER ALİ DURUR

4

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git