8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Basın Açıklaması

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü  Basın Açıklaması
8 Mart 2021 tarihinde eklendi, 4.358 kez okundu.
Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Basın Açıklaması yapıldı. Ardından Kadınlarımıza menekşe dağıtıldı.

2.8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.

Kadın çağlar boyunca kölenin kölesi, ezilenin ezileni, toplumdaki rolü ise Nazım’ın dediği gibi “Soframızdaki yeri öküzden sonra gelen” konumunda olmuştur. Yıllarca cadı diye yakılmış, diri diri gömülmüş, “Saçı uzun aklı kısa”, “Oğlan doğuran övünsün, kız doğuran dövünsün” ,“Kadın erkeğin şeytanıdır”, “Kızını dövmeyen dizini döver” denilerek horlanmış, töre cinayetlerine kurban gitmiş, fabrikalarda emek ve cins sömürüsünü birlikte yaşamışlardır.

Yüzyıllar boyunca biriken toplumsal alışkanlıklar sonucu kadınlar cins olarak ezilmesinin yanı sıra ulusal, mezhepsel ve sınıfsal ayrımcılığı da maruz kalmıştır. Maruz kaldıkları her türlü sömürüye karşı ayağa kalkmasını bilmişler ve tüm insanlığa ilham kaynağı olmuşlardır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde binlerce dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları için greve gittiler. Polisin işçilere saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından çıkan yangın sonucu 120 kadın yaşamını yitirdi. Daha sonraki yıllarda tekstil fabrikasında ölen kadınlar anısına 8 Mart tarihi Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanılmasına karar verildi. Ülkemizde ve tüm dünya da 8 Mart kadınların her türlü şiddete karşı baş kaldırdığı gün olarak simgeleşti.

Ne yazık ki kadına yönelik şiddet devam ediyor. Sadece bu yılın Şubat ayında 28 Kadın öldürüldü, 12 kadın şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Bu canlara her gün yenileri ekleniyor. Bu şiddetin önüne geçilmesi için bizleri yönetenlerin öncelikle söylemlerini değiştirmeleri gerekiyor.

“Ananı da al git”

“Kadın ve erkek eşit değildir. Kadın erkek eşitliği fıtrata ters”

“Her kadın üç çocuk doğurmalı”

“Kadının toplumdaki rolü anneliktir”

“Kadın mıdır kız mıdır bilemem”

“Kürtaj cinayettir.” diyen erkek egemen anlayıştan, dilinden uzak olmalıyız. Bunu yerine Hacı Bektaş-i Veli’nin dediği gibi “Hiçbir milleti ve insanı ayıplamayınız. Dili, dini, rengi ne olursa olsun iyiler iyidir”, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’ Dünyada her şey kadının eseridir.’’ dilini benimsemeliyiz.

Yaşanan acı olayların önüne geçmek için her türlü ırkçılığın, kadın düşmanlığının, ayrımcılığın ve nefret söylemlerinin karşısında olmalıyız. Bizler biliyoruz ki kadın olmadan toplum özgürleşemez.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.

1 2 3 4

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git