BASINA VE KAMUOYUNA

BASINA VE KAMUOYUNA
31 Temmuz 2022 tarihinde eklendi, 1.521 kez okundu.
Sosyal Medyada Bizi Paylaşın

1DEĞERLİ BASIN EMEKÇİLERİ VE SEVGİLİ CANLAR.

 

Güzel canlar öncelikle Hak Muhammet Ali yolunda tuttuğunuz yası matem oruçları lokmalarınız ibadetleriniz hak katında kabul olsun

Malumunuz tüm Türkiye’nin dün itibari ile bildiği cem evlerimize zorba bir şekilde şiddetle saldırılmasıdır canlarımıza ve kurumlarımıza geçmiş olsun diyoruz.

Biz aleviler demokrasi özgürlük ve eşitlik mücadelesinden ayrılmayacağız çünkü bizler her türlü şiddette karşı ezilen ve masumdan yanayız.

Savaş çığırtkanlığına  ve her türlü çatışma diline karşı kardeşliğin yanındayız.

Biz aleviler yetmiş iki millete bir nazarla bakmayı benimseyen bir öğretiden ders almışız bizler aslan ve ceylanı kucağında barındıran hünkarın evlatlarıyız halkları kendi içinde kutuplaştırmayı asla ve asla kabullenmeyip şiddetten beslenenlerin politikalarının karşısında dimdik ayaktayız.

Ülkemizi kana bulamak için meydana atılan tetikçilerin yobazların cahillerin bin yıldır sözlerini mimiklerini ses tonlarını biliyoruz.

Bizler eşit yurttaşlık mücadelesi verirken bu olaylar yaşayan halkların huzur ve güvenlerini temelden sarsmaktadır. İnancımız ve cem evlerimiz özgür olmadan mutluluğumuz ve hissiyatımız özgür olmayacaktır. Bu nedenle dost kurumlarımızla ilerici aydın insan sevebilen merhametli insanca yaşayan tüm canlarımızla omuz omuza kardeşlik mücadelesine inanıyoruz.

bu saldırıların asıl amacının ülkemizde kan ve çatışma ortamı yaratmak olduğunu gayet iyi biliyoruz.

Bu saldırıların daha büyük sonuçlar vermemesi için halklarımızın kurumlarımızın insan sevgisi taşıyan bütün insanları bu tür provakasyonlara karşı ciddi anlamda sağ duyulu olmaya cem evlerimize sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Bu  vesile ile hükümet yetkililerine Eskişehir’den sesleniyoruz biz alevi canlar bir muharremde oruçlu iken HZ HÜSEYİN ve yarenlerinin acısını kalbimizde yaşarken bize bu saldırıları reva gören barbarları sadece kınama ve bizlere geçmiş olsun dilekleri ile geçiştirici bir durum değil de bu gözü dönmüşleri ivedi bir şekilde gereğini yapmanızı talep ediyoruz. Bu talep bu topraklarda yaşayan insanların tabi hakkı olduğu gibi bizlerinde en doğal hakkıdır.

Yakalanan yobazların neye hizmet ettiği aşikardır uygulanacak yaptırım ne kadar caydırıcı olacaktır bu kutsal ayda bizlere yapılan saldırıların cezaları örnek teşkil edebilecek şekilde ağır olacakmıdır.

Verilen ceza muharrem ve Kerbela’nın sıcağına rağmen bir damla su serpecekmidir.

Biz aleviler bu kapıdan içeri giren her cana dili, dini, inancı, ırkı, mezhebi ve cinsiyeti asla sorulmaksızın hürmetle baş köşede misafir eder saygı ile hizmet ederiz. Tüm bu olguların ve hissiyatın karşılığı asla ve asla bu kafatasçı hareketler olmamalıdır.

2022 yılında bu saldırıları yaşadıysak bu açıklamayı yapmaya mecbur bırakıldıysak inanarak söylüyoruz ki birilerinin yüce kitabımız kuranı kerime uzaktan ve yakından bir ilgisi yoktur.

Cem evlerimiz milyonlarca alevinin ibadethanesidir orada makam yoktur dil ve renk sorulmaz Cem evine saldırmak Anadolu halkının hoş görüşüne ve bin yıllık komşuluğuna saldırmaktır.

Bizler tarih boyunca hiçbir halkın hiçbir kimliğin onurunu şerefini kutsalını incitecek kalkışmada bulunmadık bundan sonrada bu böyle olacaktır.

Bizler bu minvalde düşünüp ve yaşarken bu saldırganlık bu yobazlık neden

Bu saldırıların tüm yönleri ile açığa çıkarılması için kararlılıkla mücadele edeceğimizin herkes tarafından bilinmesini istiyoruz.

Bu tür olayların ana sebepleri biz Alevileri her alanda inanç konusunda politik yapıda aşağılayan hakir gören insanlık dışı kelimelerle saldıran kişilerin tutum ve davranışları bu barbarlara cesaret vermektedir.

Taleplerimiz bellidir. Alevilik Haktır ve ibadethanelerimiz acil bir şekilde yasal statüye kavuşturulmalıdır.

Cem evlerini artık lütfen tarif etmeyin ve tanıyın.

Bunu bu topraklarda yaşayan tüm insanlara sesleniyoruz bizler ALİ oğlu HÜSEYİN’in yası matemi içerisindeyiz acımız ve dilimiz aynı olmalıdır bizler PİR HÜNKAR HACIBEKTAŞ VELİ’in eline beline diline işine eşine aşına sahip ol ikrarıyla mayalanmışız kapımız temiz meydanımız hakikat bu meydandan bu evden kötü ve kötülük cani ve canilik çıkmadı çakmayacaktır.

Yüreği ehlibeyt sevgisi ile atan tüm canlara selam olsun

ESKİŞEHİR ANADOLU KÜLTÜR VAKFI

ESKİŞEHİR HACIBEKTAŞ VELİ KÜLTÜR VE SOSYAL YARDIMLŞAMA DERNEĞİ

ESKİŞEHİR ALEVİ DERNEKLERİ PLATFORMU

ESKİŞEHİR EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU

GELİN CANLAR BİR OLALIM…

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU

ALEVİ DERNEKLERİ FEDERASYONU

ALEVİ VAKIFLAR FEDERASYONU

HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI

DEMOKRATİK ALEVİ DERNEKLERİ

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git